indeks cen w sklepach detalicznych

Głównie było tak za sprawą chemii gospodarczej, art. innych (karmy dla zwierząt, pieluch itp.), mięsa, nabiału, napojów, produktów tłuszczowych, używek oraz warzyw. Natomiast wzrosty wykazały dodatki spożywcze, owoce, pieczywo oraz produkty sypkie. GUS podał w poniedziałek, że inflacja w grudniu 2023 roku wyniosła 6,2 proc. To o 0,1 punktu procentowego więcej, niż wynikało z wcześniejszych szacunków tego urzędu. W porównaniu z listopadem wzrost cen towarów i usług wyniósł 0,1 proc.

Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. “Pęka bańka”

Na świecie zmalała ilość rzepaku służącego m.in. Największych producentów surowca dotknęły susze, przez co zbiory mocno się zmniejszyły. Ponadto widać, że na krajowym rynku wytwórcy wolą eksportować rzepak, niż zaspokajać wewnętrzne potrzeby. Oczywiście wynika to z różnicy ceny, którą mogą uzyskać za ten sam towar poza granicami Polski – tłumaczy Karol Kamiński.

Ta kategoria od początku roku na zmianę szła w górę i w dół. – Tendencja spadkowa w przypadku warzyw miała źródła w opóźnionym sezonie wegetacyjnym i w wysokich cenach tych towarów z importu. Z kolei podwyżki pieczywa i produktów sypkich są efektem rosnących kosztów pracy i energii oraz drożejących zbóż na CBOE aby uruchomić handel opcjami indeksu mini S&P 500 w globalnych godzinach handlu światowych rynkach w związku z wysokim globalnym popytem. W kolejnych miesiącach ceny tych towarów jeszcze bardziej wzrosną – informuje Mariusz Dziwulski.

Dlaczego na rynku najmu stawki wzrosły nawet o 40% w ciągu 2 lat?

W nocy z 1 na 2 października rosyjskie drony-kamikadze atakowały obwód kijowski. Czy powódź zmieniła obraz polskiej polityki? W nowym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” dwie największe partie polityczne mają niemal identyczne poparcie, chociaż wahania notowań pozostają bardzo niewielkie. Infrastruktura sieciowa w Polsce jest leciwa i nie dość rozbudowana. Konieczne są inwestycje na ogromną skalę, by nie zablokować transformacji. CEO Magazyn Polska to portal skierowany do przedsiębiorców, inwestorów, menedżerów, właścicieli firm, prezesów i kadry zarządzającej.

Co nas czeka z cenami w sklepach? Najgorszy okres w przyszłym roku

W porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. To większy wzrost niż odnotowano w lipcu (o 3,9 proc.), czerwcu (o 3,1 proc.), maju (o 2,9 proc.), a także w kwietniu (o 2,4 proc.). Ze wstępnych szacunków wynika, że wzrost we wrześniu może być jeszcze wyższy i sięgnie poziomu 4,5 proc. Cen detalicznych, przeprowadzona przez trzy niezależne podmioty zajmujące się monitorowaniem sektora handlu w Polsce, tj. UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail, wykazała, że w czerwcu br. Średnie ceny produktów z 12 kategorii były niższe o 6% niż miesiąc wcześniej.

Surowce nie tanieją, a to mogłoby realnie obniżyć ceny – wyjaśnia Karol Kamiński, współautor badania. Jednak znacząco większy skok cen widać, jeżeli prześwietli się tylko ceny detaliczne w sklepach. “Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Uniwersytetów WSB Merito, w styczniu codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 4,8 proc. Na potrzeby raportu przeanalizowano ponad 55 tys. Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek (15 lutego) nowe dane dotyczące wzrostu cen. Wyższe względem stycznia poprzedniego roku.

  1. Z uwagi na zaburzenia w łańcuchu logistycznym, zniszczone zakłady produkcyjne czy uprawy – mówi Łukasz Janota, dyrektor ds.
  2. – Wynika to z czynników sezonowych, zwłaszcza w przypadku warzyw, które zwykle tanieją pod wpływem powiększającej się oferty krajowej – podał.
  3. Ograniczenia wynikające z kodeksu wykroczeń nie chronią przed nawet milionowymi grzywnami.

Dane wzmacniają oczekiwanie na cięcie stóp procentowych przez EBC 17 października. – Już od maja możemy obserwować znacznie wyższe ceny czereśni, truskawek czy malin. Trendy te również będziemy obserwować w przypadku warzyw i owoców, których szczyt sezonu przypada na wrzesień i październik, np. W konsekwencji nie tylko ceny samych owoców i warzyw będą rosły, ale też ich przetwory – stwierdza ekspertka z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

Nie było możliwości korzystania z lokalnych ujęć czy z tzw. Wód retencyjnych, ponieważ ich po prostu nie było. Zatem, nawet jeżeli udało się w niektórych rejonach utrzymać podaż na odpowiednim poziomie, to koszty tych działań będą musiały znaleźć swoje pokrycie w cenach – wyjaśnia ekspertka. Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku – wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Siedem zarzutów dotyczy wyrządzenia szkody w mieniu PKO BP na kwotę 3,2 miliona złotych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

indeks cen w sklepach detalicznych

Autorzy badania wyszczególnili dwa produkty, które dla odmiany potaniały. Mowa o herbacie czarnej (spadek o 13,5 proc. rdr.) i ziemniakach (-3,1 Broker Forex ICM Capital – Ocena 2022, informacje, recenzje klientów proc.). W marcu tytuł najmocniej drożejącego produktu przypadł karmie dla zwierząt, której cena poszła w górę aż o 46,4 proc.

Jest krytykowany przez ekspertów, którzy twierdzą, że przekształcił resort w „ministerstwo chaosu”. “Amerykańskie Przewodnik online po handlu ECN siły na Bliskim Wschodzie przechwyciły liczne rakiety wystrzelone przez Iran w kierunku Izraela” – napisał w oświadczeniu sekretarz obrony USA, Lloyd J. Austin. Oferta publiczna Żabki obejmuje do 300 mln akcji po cenie z przedziału 20–21,5 zł. Przy maksymalnej cenie wartość IPO przekracza 6,4 mld zł.

Wskazał, że niższe ceny większości analizowanych art. żywnościowych w czerwcu w stosunku do maja nie są zaskakującym, ani też rzadkim zjawiskiem. – Wynika to z czynników sezonowych, zwłaszcza w przypadku warzyw, które zwykle tanieją pod wpływem powiększającej się oferty krajowej – podał. – Jeśli chodzi o wzrosty, szczególne znaczenie mogły mieć drożejące zboża na światowych rynkach – dodał Kamiński. Walka między sieciami złagodziła jednak skutki odmrożenia stawki VAT, co podkreśla dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. – Zamiast podnieść ceny od razu, sieci handlowe robiły to stopniowo.

Do tego dochodzą kolejne czynniki, np. Szacuje się, że produkcja zwierzęca odpowiada za ok. 15% światowych emisji gazów cieplarnianych. Konsumenci będą coraz częściej zauważać ten aspekt, co w przyszłości również odbije się negatywnie na cenach.